Leke Tedavi̇si̇

Düzenli cilt bakımı, doğru ve kaliteli bakım ürünleri, kozmetik ürünleri kullanmak, cildi temiz tutmak ve güneşten her zaman korumak sonradan oluşan lekelere önlemdir. Doğuştan olan lekelerin zaten bir önlemi yoktur fakat rahatsız edici ve istenmeyen lekelerin çözümü lazerdir. Leke tedavisi aslında lazer ışınları dermise gönderildiği anda başlar. Dermiste lekelerin alt yapıları düzeltilirken deri üzerinde olumlu etkinin görülmesi seansların tamamlanması ile olur. Seanslar bitmeden de daha estetik bir görünümün oluştuğu lekeler üzerinde tamamen iyileşme bir ay içinde bitmiş olur.

Yüzde yanaklar, burun ve alın bölgesinin, malezmadan yaygın olarak etkilendiği gözlenmiş. Genel olarak hamileliğin ilk 2-3 aylık döneminde ortaya çıkan bu hamilelik lekeleri genç kadınlarda daha çokay olmak üzere herkeste görülebilir. Yukarıda da bahsedildiği üzere cilt lekelerinin birçok olası nedeni vardır. Doğum lekeleri gibi bazı nedenler zararlı değildir ve tedavi gerektirmeyebilir. Cilt kanseri ve siyanoz gibi diğerlerinin acil tedavi gerektirmesi muhtemeldir.

  • Kliniğimizde leke tedavisinde kullandığımız farklı lazer sistemleri, cilt bakım sistemleri var.
  • Sizin hangi tedaviden optimum fayda sağlayacağınız konsültasyon sonrasında netleşecektir.
  • Mesela Baby Face Beauty, lazer teknolojisi ile tedavi sırasında cilt yüzeyine sürülen leke açıcı ajanların bir araya geldiği bir tedavidir.
  • Özellikle de tedavi sonrasında cildi güneşten koruyucu önlemler alınmazsa.
  • Ancak leke tedavisinin sabır istediğini unutmayın ve etkin bir güneşten korunma rutini tedavinin en önemli kısmıdır.

Bunu önlemek için gözaltlarına uygulanan peeling daha düşük dozda tutulabilirdi. Leke problemi için peeling yaptırdığınızı söylüyorsunuz, ancak yaz aylarında böyle bir uygulama yapılmasının kesinlikle doğru olmadığını belirtmek isterim. Cilt güneş ışınlarına karşı daha hassas bir hale geldiği için lekeler daha da artar ve renkleri koyulaşır. Genelde hiçbir güzellik merkezi ya da klinik bu uygulamayı yaz aylarında yapmaz.

Pratik Bilgiler

Hastalar bu lekeleri güneş lekesi olarak sansalarda bu leke güneşden meydana gelmez, ancak güneşde koyulaşır. Lazerle leke tedavisi yapılırken öncelikli olarak lekenin türünün belirlenmesi gerekmektedir. Her leke farklı özellik göstermekte ve uygulanacak seans sayısıda değişiklik gösterecektir. Bu durumda lazerle leke tedavisi fiyatlarını etkileyecektir. Bazı lekeler 1 seansda geçebilecek nitelikteyken bazı lekeler ise 5 seans ve fazlasına ihtiyaç duyarlar.

Başka bir doktorun verdiği fiyat konusunda herhangi bir yorum yapmam doğru olmaz. Ancak leke tedavisinde bir oran vermeyi doğru bulmadığımı söyleyebilirim. Güneş lekeleriniz için kliniğimde uyguladığım Icon lazer tedavisini önere bilirim. Bu kızarıklıkların cilt yüzeyine yakın olan kılcal damarlardan kaynaklandığını düşünüyorum. Icon lazer gibi sistemlerle bu kılcal damarları tedavi etmek mümkündür. Tabii sorununuzun tam olarak ne olduğu ve hangi sistemden optimum fayda sağlayacağınız ancak muayene sonrasında netleşecektir muayene ücretsizdir. Gözaltlarındaki deri daha hassas ve ince olduğu için şişme görülebilir.

Tedaviye şimdilik son verip sonbaharda başlamanızı öneriyorum. Cilt altına foto akustik şoklar göndererek, uygulama yapılan bölgede kontrollü bir ısı hasarı yaratan ClearLift, önemli avantajlara sahip olan teknoloji. Öncelikle, dekolte gibi en hassas bölgelere bile uygulanabilecek kadar nazik ama bir o kadar da etkili bir sistem. İşlemin son derece konforlu olması da bir diğer önemli avantaj. Fazla melanin üreterek leke oluşumuna neden olan hücreleri yok ederek, lekelerle savaşan ClearLift tedavisinden sonuç almak için bir ay arayla uygulanan 5-6 seans öneriliyor. Melazma yani gebelik lekesi yaygın görülen bir cilt sorunudur ve ciltte keskin sınırlı, geniş, kahverengi lekelerle kendini belli eder.

Q Switched lazerle leke tedavisi uygulanmasından sonra örneğin melazma tedavisinde uygulama sonrasında hiç kızarıklık olmaz. Bu uygulama tamamen ağrısızdır, aynı zamanda ciltte de bir yenileme sağlar.

Dolayısıyla çok seans gerektiren leke fiyatlandırması da bu durum göze alınarak yapılmaktadır. Pek çok leke tipi lazerle leke tedavisi ile tamamen kaybolabilir veya oldukça azalarak belli belirsiz bir iz haline gelir. Hastalar daha öncesinden makyajsız dışarı çıkamazken, makyaja bile ihtiyaçları kalmadıklarını ifade ederler.

Peeling ajanının türüne göre three-8 seans arasında tedavi uygulanır. PRP yapılandırıcı özelliği sayesinde leke tedavisinde tek başına yeterli olabileceği gibi diğer tedaviler ile beraber kullanımında lekelerin daha çabuk kaybolmasını sağlayabilir. Ufak bir cihaz yardımıyla kişiye özel kullanılan ucunda mikro iğneler olan başlıklarla problemli bölgenin; dermis tabakası (cildin en üst katmanı) bu başlık sayesinde tahribata uğratılır. İşlem esnasında PRP’den elde ettiğimiz trombosit hücreleri cilde nüfuz ettirilerek en alt tabakaya kadar iletilmesi sağlanır. Bu sayede cilt uyarılır ve temiz bir cildin meydana gelmesi amaçlanır. Sonbahar ve kış aylarında uygulanması gereken bir tedavidir. Ortalama 3-four hafta aralıklarla four-6 seans şeklinde tedavi uygulanır.

Leke Tedavi̇si̇ Fi̇yatlari

Bu lazerin 1064 nm dalga boyu soyma, yakma, kabuklanma, kızarıklık yaratmaz. Gebelik lekesi yani malezma, ciltte kahverengi lekelerle kendini gösteren yaygın bir cilt sorunudur.