Rozase Tedavisi

Rozase(gül Hastalığı) Nedir? Neden Olur Tedavileri Nelerdir?

Rozasea hastalığında lazer tedavisi sonrası için doktorunuzla sıkı bir iletişim kurun. Kılcal damar ve aknelerden kurtulayım derken bir de güneş lekeleriniz olmasın.

Bu süreç yüz ile sınırlı değildir ve eller, kollar, boyun vb. Belirtilerin ortaya çıkması sonrasında çeşitli nemlendiriciler, koruyucular ile kızarıklıklar giderilmeye çalışılır. Hastalığın ilk aşamalarında bu işe yarasa da ilerleyen aşamalarda kızarıklıklar kalıcı olmaya başlar.

  • En sık görülen lezyonlar ise kızarık bir zeminde ortaya çıkan akne benzeri kabarıklar ve püstüllerdir.
  • Rozasenin ilk belirtileri, yüzde kızarıklık ve ateş basmalarıdır.
  • Damarlar genişleyerek, kılcal damarlar belirginleşir.
  • Zaman zaman kulak arkası, boyun, sırt ve saçlı deriye uzanabilir.

Güneşten Korunma

Ancak kadınlara oranla erkekler, roza hastalığını daha ağır atlatır. Halk arasında sivilce gibi önemsenmeyen roza hastalığı, sivilce ve diğer iltihaplı kabartılara göre daha ağrılıdır ve ciddiye alınmadığı zaman ağrının artması mümkündür.

Rozada yüzde kan dolaşımının arttığını biliyoruz. Bu artışın nedenleri arasında damarların genişlemiş olması, nöral, inflamasyon, hormonal ve dış kaynaklar sayılabilir. Bu problemlerde yukarda tanımlanan topikal alfa adrenerjik reseptör aganositleri kullanılabilir. Ancak bunların yetersiz kaldığı yada kızarıklıkların daha da arttığı durumlarda sistemik beta adrenerjik reseptör blokerleri kullanılmakta. Roza hastalığı medikal ve lazer tedavilerine çokay iyi sonuçlar vermektedir.

Gül hastalığı olarak da bilinen rozasea yüzde kırmızılık, kılcal damarlarda belirginleşme ve iltihaplanma ile karakterizedir. Yüzün orta hattını tutan, ısrarlı seyreden kızarıklıkla karakterize, kronik bir deri hastalığıdır. Akne rozasea tedavisi yapılırken antibiyotik de kullanılır. Lazer ile kılcal damar silme tedavisi sırasında parazitleri yok edebilmek için içten de antibiyotikle desteklenir. Rozasea lazer tedavisi için kılcal damarların kalınlığına göre uygulanacak lazer sistemi seçilir. Lazer ışınlarıyla kılcal damarların ortadan kalması sağlanır. Ciltteki akneler kurutulur ve cildin yağ dengesi sağlanır.

Başlangıçta kullanılan kremler işlevsiz kalmaya başlar, kızarıklıklar gün aşırı kalıcı hale gelir. Bununla birlikte hassasiyet ve yanma hissi etkisini artworkırmaya başlar. Gün geçtikçe hastalık yayılmaya, iltihaplı kabartılar burun çevresi ve alnı sarmaya başlar. Burunda büyüme meydana gelebilir ve ağrıların artması kaçınılmazdır. Her yaşta bu hastalığın görülme ihtimali vardır. Ancak 30’lu yaşlarda görülme olasılığı diğer yaşlarda görülme olasılığından daha fazladır.

Lazerle rozase tedavilerinde, tedavi sırasında tıbbi tedaviler verilmelidir. Ağızdan ve sürme ilaçlarla birlikte lazer tedavisi yapılması, tedavi etkinliğinin çok daha fazla olmasını sağlar. Yüz kırmızılığı aşırı olan iltihaplı rozasede, lazer tedavileri devreye girmelidir. Damarlanmayı azaltarak ve iltihaplı sivilceleri söndürerek ilaç ihtiyacını azaltabilir. Küçük kılcal damarlar hemen yok oldu, büyük ve kalın olanlar zaman aldı.

Rozasede kılcal damarların lazerle tedavi edilmesi, rozase ataklarının sıklığını azaltabilir. Tedavi bittikten sonra, yılda 1-three kez lazere devam edilerek, bu olasılık çok daha düşürülebilir.

Ancak tedavinin sonuçları kademeli olarak gerçekleşir. Bu nedenle hastanın sabırlı olduğu kadar gayret göstermesi de gereklidir. Her şeyden önemlisi kronik ve ilerleyici bir hastalık olan rozanın tedavisi bir dermatolog tarafından, hastalığın klinik belirtileri ve evresine göre düzenlenmelidir. Bir çokay kronik hastalıkta olduğu gibi rozase de uzun süreli tedavi gerektiren bir deri hastalığıdır. Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi tedavi prensipleri nedene yönelik ve gözleme dayalı olarak belirlenmektedir. Bundan dolayı da tedavi alternatifleri birden fazladır. Hastaların çoğunda rozase tatminkar bir şekilde tedavi edilebilir ancak klinik görünümü farklılık gösterdiği için değişik yöntemler uygulanır.

Yüz kızarıklığı lazer tedavisi ile giderilebiliyor mu, gül hastalığı lazer tedavisi fiyatları veee rozasea lazer tedavisi yaptıranlar ne diyor araştırdım. Biliyorum, uzun süredir benden bu yazıyı bekliyorsunuz ama beklediğinize değdi. BBL tedavisi yaşlanma, yaşlanma belirtileri ve lekeler ile ilişkili cilt sorunlarına yeni standartlar getiren yenilikçi bir teknolojidir. Fotosel tedaviniz, cildinizin türüne ve istediğiniz sonuçlara uyacak şekilde planlanır. Bu öncü teknoloji, değişik dalga boyların ile birden fazla cilt koşulunun sorunsuz bir şekilde tedavi edilmesini sağlar. BBL tedavisi yaşlanma belirtileri ve çillerin görünümünün azaltılması için etkili bir yöntemdir.