Tırnak Mantarı Tedavisi & Tırnak Mantarı Bakımı

Belirtileri genellikle iltihap, şişlik, tırnak renginde yeşilimsi bir sarılık, tırnakta kalınlaşma ya da tırnağın çıkmasıdır. Ayak tırnak mantarı kişiyi rahatsız eden ve tedavi edilmesi zor bir cilt hastalığıdır ancak evde uygulayabileceğiniz çeşitli bitkisel yöntemler sayesinde, doğal yollarla enfeksiyondan kurtulabilirsiniz. İşte tırnak mantarından kurtulmanızı sağlayacak doğal yöntemler.

Bu sayılanlar tırnağın yapısını bozarak, enfeksiyona daha açık hale gelmesini sağlar. Her yaştan bireyde ortaya çıkabilen tırnak mantarı, ellerde veya ayaklarda görülebilir. Bulaşıcı bir özelliği olduğu için hastalığın bulaşmasının önüne geçilebilmesi açısından daha dikkatli davranılması gerekir. Tırnak mantarı çabuk yayılabilme özelliğine sahiptir ve bir anda tüm aile bireylerine geçebilir. Tırnak mantarından korunabilmek için bu hastalığın neden oluştuğunu ve nasıl önlenebileceğini iyi bilmek gerekir.

Hastalık tüm dünyada sabit olarak görülmekte ve insidansı da giderek artmaktadır. Kutanöz fungal enfeksiyonu olan hastaların yaklaşık % 30 kadarında onikomikoz da mevcuttur. Tinea pedisi olan hastaların 1/three’ünde onikomikoz da tabloya eşlik etmektedir. yaş arasındaki insanlar %15-20 oranında bu hastalığa yakalanırlar. Tırnakta sararma gibi renk değişiklikleri, kalınlaşma, tırnak altında oyulma, ufalanma hatta bazı durumlarda tırnağın deriden ayrılması bulgular arasında yer alır.

Sonuçları görmek aylar alabileceği gibi tırnak mantarı iyileşse bile tekrar enfeksiyonlar gözlenebilir. Ayak tırnak mantarı enfeksiyonlarına tıpta onikomikoz advertı verilir. Genelde bütün tırnakları aynı anda etkilemez ve derine ilerledikçe tırnağın daha büyük bölümünü etkisi altına alır.

  • Parmak uçlarınızda hafif ağrı veya biraz kötü bir koku olabilir.
  • Ayak tırnakları genelde karanlık, sıcak ve nemli ortamlarla çevrilir, mantar böyle ortamları çokay sever.
  • Mantar enfeksiyonları el tırnaklarından çok ayak tırnaklarında görülür.
  • Daha çokay el veya ayak tırnaklarında oluşan mantar enfeksiyonlarının tedavisi oldukça uzun sürebilir ve çokay güçlü ilaçların kullanılmasını gerektirir.

Terleme, şişmanlık, ortak alan kullanımı gibi birçokay neden tırnak mantarına sebep olabilir. Bulaşıcı bir rahatsızlık olan tırnak mantarı, tedavi edilmezse tırnak kaybına neden olabilir. Son yıllarda tırnak mantarının gençlerde görülme sıklığı da artış göstermektedir. Gençlerde sadece ayaklarda ve ellerde değil, koltukaltı, kasık ve gövdede de mantar enfeksiyonuna rastlanmaktadır. Bu duruma sentetik ve sıkı şort ile tayt gibi kıyafetlerin giyilmesi, herkesin yattığı yerlere yatılıp spor yapılması ve ortak banyoların kullanılması gibi sebepler neden olmaktadır. Diyabet yani şeker hastalığı tırnak mantarı için bir danger faktörüdür.

Onikomikoz terimi sadece dermatofitlerle oluşan tırnak mikozlarını değil, maya ve küf mantarlarının yaptıklarını da kapsamaktadır. Dermatofitlerin yaptığı onikomikoza ise tinea unguium ismi verilir. Deri mantar hastalıklarının % 30 unu tırnak hastalıklarının da % 50 sini oluşturmaktadır.

Ayak tırnak mantarına mentollü krem yöntemi sadece evde uygulanan bir yöntem olarak kalmıyor, bir çok sağlık hizmetleri tarafından da ayak tırnak mantarı tedavisinde kullanılıyor. Ayak tırnak mantarı ile uğraşmak çok sıkıntılı bir durumdur. Ayak tırnak mantarının bu kadar sıkıntılı ve zor geçiyor olmasının en önemli nedeni insandan insana kolayca yayılıyor olması ve çevre dokulara kolay bir şekilde bulaşabiliyor olmasıdır. Tırnak mantarı enfeksiyonlarının tedavisi zor olabilir. Kişisel bakım stratejileri ve reçetesiz ürünler yardımcı olmadıysa bir hekime danışılmalıdır. Tedavi, durumun ciddiyetine ve buna neden olan mantar türüne bağlıdır.

Derinin Yüzeysel Mantar Hastalıkları

Özellikle yaşlı hastalarda, şeker hastalarında ve savunma sistemi problemli olan hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Ayrıca el ve ayak tırnaklarında ciddi estetik problemlere de neden olmaktadır. Enfeksiyona neden olan mantar türüne ve enfeksiyonun derecesine bağlı olarak, bu ilaçları birkaç ay kullanmanız gerekebilir. Eğer enfeksiyon şiddetliyse topikal çözümler genellikle tek başlarına tırnak mantarının iyileştirilmesinde etkili değildir. Bunun nedeni dış uygulamaların tırnağın içine nüfuz etmesinin çok zor olmasıdır.

Kozmetik olarak da can sıkıcı olan tırnak mantarı, el ve ayak tırnak sağlığını olumsuz yönde etkiler. Günlük yaşamda insanların kendi görünümünden rahatsız olmasına neden olur ve kötü kokulara da sebebiyet verir. Bu nedenle en kısa sürede tedavisinin yapılması önemlidir. Yaygın olarak gözlenen tırnak mantarı, hem sağlık hem de kozmetik nedenlerle can sıkıcı bir durumdur. Tırnak mantarları, tek bir tırnakta görülebildiği gibi birçokay tırnağa da yayılıp, tırnakların renginin bozulmasına, kalınlaşmasına ya da kenarlarının parçalanmasına neden olabilir. Bu yazıda, sizler için tırnak mantarı ve tedavileri konusunda merak ettikleriniz derlenmiştir. El ve ayak tırnakları, mantarların en fazla görüldüğü yerlerin başında geliyor.

Örneğin ayak tırnaklarında tırnağın komple değişme süresi yaşa bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 9-12 aydır. Tırnak mantar hastalığı – onikomikoz deri mantar hastalıklarının 3 de 1 ni, tırnak hastalıklarının da % 50 sini oluşturmaktadır. Tırnak plağını, tırnak yatağını ve tırnak yapım merkezi olan tırnak matrixini etkilemektedir. Tırnak mantar hastalıkları ağrı gelişimi, başka enfeksiyonlara yol açması ve bulaşıcı olması nedeni ile ciddi bir sağlık problemidir.

Tedavide öncelikle kaç tane tırnağın mantar enfeksiyonundan etkilendiğine bakılır. Tek bir tırnakta mantar bulunması durumunda genelde solüsyon, cilalar gibi sürme ilaç tedavisi uygulanmakta; ancak kötüleşen ve kalınlaşan tırnaklarda sonuç tırnak çekimine kadar uzayabilmektedir. Tırnak altında oyulma, ufalanma, kalınlaşma, renk değişikliği mantarların tırnakta oluşturduğu bazı bulgulardır. Mantarlar sağlam tırnaklardan ziyade hasarlı tırnaklara yerleşme eğilimindedir. Tırnak mantar hastalıkları “Onikomikoz” olarak tanımlanmaktadır. Enfeksiyona tırnak yatağı, matriksi ve plağı tek tek veya birlikte yakalanmış olabilir.

Tırnak Mantarı: Ortadan Kaldırmak İçin 5 İpucu

Ayrıca diyabet hastalarında tedavi süreci daha uzun ve zor olabilir. Kullandığınız ilaçlar, diyabet veya diğer koşullardan dolayı bastırılmış bir bağışıklık sisteminiz varsa, ayaklarınızın ötesine geçen farklı ve ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Onikomikoz olarak bilinen ayak tırnağı mantarı, çokay yaygın bir sağlık sorunudur.

Tırnak mantarı, birçokay insanın hayatının bir döneminde karşılaştığı hastalıklardan biridir. Kişisel temizlik ve hijyenin aksatıldığı dönemlerde ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir.