Aşırı Terleme Nedenleri Sebepleri Nelerdir Tedavisi

Aşırı terleme ile başvuran her yüz hastanın kırkında bu sorunun ailesinden geçtiği bilinmektedir. El ve ayak terlemesi olan hastalara nişasta iyot testi yapılır. Botox tedavisi sonucunda el ve ayak terlemeleri four-12 ay arası durdurulur. Koltuk altında geçmeyen terlemelere ise endoskopik olarak cerrahi müdahale yapılır.Ter beziçıkarılır. Hastanın durumuna göre ilaç tedavisi, medikal veya cerrahi tedavi yöntemleri değerlendirilir. El bölgesinde aşırı terleme varsa iyontoforez tedavisi tercih edilebilir.

Bu ter bezleri insan vücudunda bulunan 2-4 milyon ter bezinin çoğunu oluşturmaktadır. Ekrin ter bezleri özellikle ayak, avuç içi, yüz ve koltuk altlarında yoğunlaşmaktadır. Bu durum aynı zamanda fokal hiperhidroz olarak da bilinmektedir.

Limon, patates, siyah çay, hindistan cevizi, buğday çimi ve domates suyu da aşırı ter sorununa iyi gelen doğal kaynaklardır. En çok avuç içi ve koltuk altında bulunan ter bezlerinin vücuttaki sayısı yaklaşık olarak 2-3 milyona yakındır. Sodyum, potasyum, su, üre ve klor gibi maddelerden oluşan terin içinde bulunan organik madde miktarı arttıkça kokusu da kötüleşir. Sıcak basması menopozun en yaygın belirtilerindendir.

Bu tedavide içi jel ve su dolu bir kapta, hastanın ellerine birkaç dakika boyunca elektrik enerjisi verilir. Aşırı terleyen insanlar hareket etmeden de terleyebilir. Baş boyun bölgesi, avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altı terlemeleri bölgesel aşırı terlemelerdir.

Kullanılan bazı ilaçlarda terlemeye yol açmaktadır. Koltuk altı ve yüz terlemesi ise ergenlik döneminde eklenir.

Frey sendromu denilenterlemeise yemek yerken meydana gelir. Sinir sisteminin uygunsuz çalışmasından kaynaklandığı düşünülen bölgeselterleme, diğerterlemegruplarına göre daha fazla yaygındır. Terleme vücutta ısı dengesini sağlayan mekanizmadır. Heyecanlanmak, spor yapmak, bir şeyden korkmak veya sinirlenmek gibi durumlar terlemenizi sağlar. Primer hiperhidroz sahibi olan kişiler genellikle, ekrin ter bezleri olarak adlandırılan belirli bir ter bezi nedeniyle terlemektedir.

Yüz Kızarması Nedenleri

Şiddeti kişiden kişiye değişse de sıcak basması kadınlarda kafa da dahil olmak üzere aşırı terlemeye neden olur. Elleriniz sürekli terlediği için insanlarla tokalaşmaktan çekiniyorsanız. Etiler Memorial Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü Uzmanları, “Aşırı terlemenin hastalıklarla ilişkisi” hakkında bilgi verdi.

Daha Fazla Rexona

Ellerde, koltuk altlarında, yüzde ve ayaklarda herhangi bir sebep olmaksızın aşırı terlemeye neden olmaktadır. Bazı kalp hastalıkları ve ağır kalp yetmezliği nefes darlığına neden olduğu için terlemeyi tetikler. Enfeksiyona bağlı ateşli hastalıklar sonucunda vücut ısıyı ayarlamaya çalışırken aşırı terleme bir sonuç olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle bademcik iltihabı ile zatürre ve tifo terlemenin nedenleri arasındadır. Bu yöntemlerden bir tanesi ise elma sirkesi ile yapılan uygulamalardır. Ter sorununa iyi gelen elma sirkesi, vücuttaki terleyen bölgelerin temizlendik sonra pamukla birlikte sürülmesi şeklinde uygulanabilir. Ertesi sabah duş alarak vüreduce elma sirkesinden arındırılır.

Eğer terleme gövdede veya kafada görülüyorsa bu bir hastalığın belirtisi olabilir. Aynı zamanda terleme hormon bozukluğunun temsilcisi olabilir.

Özellikle bademcik iltihabı ile zatürre ve tifo aşırı terlemenin nedenleri arasındadır. Bazı kalp hastalıkları nefes darlığına neden olduğu için terlemeyi tetikler. Ayrıca akciğer rahatsızlıkları da nefes darlığı ile ortaya çıkarak terlemenin başka bir nedenini oluşturur. Doktorunuz terlemeye neden olabilecek farklı bir rahatsızlığınızın olup olmadığını belli tetkikler ile anlayacaktır. Bunun yanında bir endokrin doktoruna başvurmalısınızdır. Aşırı terleme krem veya losyon gibi maddelerle önlenebileceği gibi botoks ve iyontoforez gibi ilaçlarla da tedavi edilir. Kalıcı tedavi isteniyorsa eğer ETS, klipsli ETS ve torakal sempatektomi gibi ameliyatlar olunabilir.

Aşırı terleme sebebiyle sosyal yaşamın etkilenmesi sonucu psikolojik anlamda etkilerinin olduğu da gözlemlenmiştir. Bu yüzden aşırı terleme sorununun önüne geçilemiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aşırı terlemenin sebepleri arasında vücuttaki bir rahatsızlık da olabilir.

  • Kişi normalden fazla terlediğini düşünüyorsa doktora görünmelidir.
  • Terleme vüminimize sıcaklığının artması ile gerçekleşen bir durumdur.
  • Bu durum kişinin sosyal hayatını ve çalışma hayatını olumsuz yönde etkiler.
  • Terleme vücudun ısı kontrolünü yapmak için meydana gelen fizyolojik bir olaydır.
  • Acı bir şeyler yerken içte oluşan hararetten dolayı terleriz.

Otuzlu yaşların sonuna doğru biraz azalma gösterebilir. Terleme kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülen bir rahatsızlıktır.