Çene Dolgusu

Çene ucu estetiği ameliyatlarında genelde iki yöntem uygulanır. Bunlardan birincisi kişinin kendi vücudundan elde edilen kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu uygulamasıdır.

Aynı zamanda kaza sonucunda çenede oluşmuş olan doku kayıpları ve type bozukluklarında çene dolgusu işlemi ile kolayca giderilebilmektedir. Jawline alt çene köşesinden başladığı için bu bölge mutlaka dolgu ile şekillendirilmelidir. Buraya yapılacak dolgu ile alt çene köşesi daha köşeli ve belirgin bir görünüme kavuşturulur.

Uzun ömürlü olarak kullanılan ve hem erkekler hem de kadınların kullanımı için uygun görülen çene dolgusu Doktor Saliha ile çokay daha profesyonel bir şekilde yapılıyor. Çene dolgusu, yüz asimetrisini dengelemek için yapılan estetik girişimlerden biridir. Ameliyatsız çene estetiği sayesinde, yüzde altın oran yakalanır ve yüz hattının daha estetik görünmesi sağlanır. Çene dolgusu ile Jawline denilen çene çizgisi ortaya çıkartılır. Çene köşe dolgusu ve çene ucu dolgusu, küçük çene, çıkık çene veya eğik çene gibi estetik problemlerin ortadan kalmasını sağlar. Eğer siz de yüzünüzde altın oranı yakalamak istiyorsanız Hyaluronik asit bazlı dolgu uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Burun dolgusu, yanak dolgusu, elmacık dolgusu gibi tüm diğer yüz dolgusu işlemlerinde olduğu üzere, çene ucu için en sık kullandığımız malzeme hyaluronik asit türevleridir.

Çene dolgusu fiyatları da çenelerin bozukluğuna ve doldurulacak olan alanın yüzeyine göre de değişkenlik gösterebilir. Bölge lokal anestezi ile uyuşturulduğu için helloçbir ağrı ve acı hissedilmez. Çene dolgusu; Birçok kişi tarafından yaptırılmakta olan , her geçen gün en çok tercih edilen estetik cerrahi eylemlerinden birisidir.

  • Çene ucundaki gamzenin yok edilmesi içinde dolgu uygulamaları iyi bir çözümdür.
  • Ayrıca çene ucunda doğumsal ya da sonradan edinilmiş asimetrileri düzeltilmesinde de çene dolgusu yardımcıdır.
  • Bu, çenenin oranları yüzün diğer özellikleri ile uyumlu hale getirebilir ve yüzün genel estetiği artworkırılabilir.Ayrıca dolgu çene köşesine uygulanarak çenenin daha köşeli ve çıkık görünmesini sağlar.
  • Genelde her bir alana 1-2 cc uygulaması iyi bir sonuç verir.

Diğer işlemlerden ayrıldığı en önemli noktalardan biri de, şaşırtıcı biçimde talep eden kitlenin erkek-kadın eşitliği içermesidir. Yüzde bulunan bir alanın her iki cinsiyet için de ortak güzellik kavramı anlayışı yakalamış olması dikkat çekici bir konu.

Çene Dolgusu Ağrılı Mıdır Ve Işlem Ne Kadar Sürmektedir?

Günümüz trendi olan oval yüz ve belirgin çeneye sahip olmak isteyen hastaların sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Yapısal olarak çenesi küçük olup bundan rahatsız olan hastalar kolayca istedikleri çeneye sahip olabilir.

Bunun en büyük avantajı kişinin kendi dokusuyla çeneyi büyütmektir. Ama burada hafif ya da orta derecede geriliklerde çene ucuna yapılan seri yağ enjeksiyonlarıyla iyi sonuçlar alınabilir. Ancak çene ciddi anlamda gerideyse, çene ucu protezi ya da cerrahi olarak çenenin bir miktar öne alınması işlemi uygulanabilir. Bu durumda yine dolgu yöntemi cerrahi işlemi destekleyici nitelikte olabilir. Çene dolgusu, Çeneyi yüz şekline uygun olacak şeklinde tekrar şekillendirmektir. Birçok insan artık cerrahi çene operasyonlarını tercih etmek yerine daha kolay olan çene dolgusu uygulamasına yöneliyor.

Bu işlem yapılırken cerrahi müdahale olmaması ve işlemin kısa sürmesi çok sayıda insanın bu işlemi seçmesini sağlıyor. Dolgu ile elde edilen görünüm yaklaşık olarak iki ile üç yıl arasında kalıcılık sağlamaktadır. Çenede şekil bozukluğu görüldüğünde boyun ve yüz arasında dengesizlik ortaya çıkar. Çok küçük çene görünümü, yüzün geneliyle uyumsuz bir görünüm yakaladığı için yüz hatları geri planda kalır. Çenedeki şekil bozukluğu aynı zamanda boyun derisinin zamanla kırışmasına ve çene altında sarkıklık olmasına da yol açar. Bazı hastalarımız ise çene ucunda gamzeye benzeyen şekil bozukluğundan kurtulmak için çene dolgusunu tercih ediyor.

Çene Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Ayrıca çenenin küçük olması, jawline denilen çene kenarındaki birtakım sarkmalara ya da gıdının daha belirgin olmasına yol açar. Oysa, çene dolgusu ile çenenin hafifçe büyütülmesi hem çene kenarlarına hem de gıdı bölgesine bir toparlanma vererek kişinin o bölgede daha iyi bir hat elde etmesini sağlar.

Çenedeki bu problemlerin hepsi çene dolgusu ile ortadan kaldırılabilir. Çene ucu dolgusu sayesinde yüzünüzdeki asimetri problemi tedavi edilerek çenenize daha genç, yeni ve kusursuz bir görünüm kazandırılır. Yüzün daha simetrik ve daha düzgün görünmesi için öncelikle çene kısmının düzgün olması gerekiyor. Burada devreye giren çene dolgusu işlemi ile yüzünüzün daha simetrik bir hâl alması da oldukça doğaldır. Yüzünüzün genel görünümünde helloçbir bozukluk meydana gelmez ve aksine sonrasında oldukça simetrik bir hâl alır. Çene dolgusu; çenedeki hacim kayıplarında ve çeneye istenilen formun verilmesinde kullanılan işlemdir.

Yani ameliyatsız çene estetiği uygulamalarına kısaca çene dolgusu denebilir. Çene estetiği için en sık tercih edilen yöntem ise çene dolgusu yöntemidir. Özellikle çene eşitsizlikleri, asimetriler ya da çene ucu belirginliğinin olmaması, kişinin güçlü yüz yapısı üzerinde negatif etki oluşturabilir. Özellikle estetik olarak değerlendirildiğinde çene ucunun ayrıca ele alınması gerekir. Çünkü çene ucu burundan tutun da diğer yüz uzuvlarına kadar her şeyi değiştirebilir. Çeneye yapılan bu işlem yaklaşık olarak 15 dakikalık bir seansa sahiptir. 15 ile 20 dakika arasında çenedeki bozuk kısım doldurulur ve simetrik bir çene elde edilir.

Hyaluronik asit tüm dünyada en sık kullanılan ve en güvenli olan estetik dolgu materyalidir. Çene dolgusu veya jawline dolgusu işlemi için kullanılan dolgu malzemeleri genellikle hacmi yüksek, volümlendirme gücü yüksek dolgulardır. Kemik zarı üzerine yapılan uygulamalar olması ve bu bölgenin damarsal dolaşımı nedeniyle kullanılan dolgu maddesine bağlı olarak çene dolgusu etki süresi ortalama 18 aydır. Kalıcı işlem için çeneye yağ enjeksiyonu ya da silikon protez uygulamaları gerçekleştirilmelidir. Çene dolgusu işlemi 18 yaşını doldurmuş, bilinen otoimmün hastalığı olmayan, gebelik veya emzirme dönemi dışında herkese güvenle uygulanabilir. Çene dolgusu ile geride ya da küçük olan çene ucu belirginleştirilip gıdı görünümü azaltılabilir, günümüzde jawline olarak da bilinen çene hattı belirginleştirilip kişinin yüz orantısı sağlanabilir. Son dönemlerin en önemli estetik trendlerinin başını jaw line yani çene hattı dolgusu çekiyor diyebiliriz.