Dolgu Uygulamaları

Dudak dolgusu uygulaması 5 dakikalık bir işlemdir ancak uygulanan teknik, hazırlanma ve masaj aşamaları çokay önemlidir. Lokal anestezik enjeksiyon olarak tercih edilmez çünkü anestezik enjeksiyonunun neden olduğu şişme hekimi yanıltabilir. Lokal anestezik krem bu işlem için çok daha uygundur.

Gözlerdeki oyukluğu ve göz altındaki morlukları azaltır, burnun şekli ortaya çıkar, alın ve çene çıkıklığı dengelenir. Dudak dolgusu, dudağa daha hacimli ve dolgun bir görünüm kazandırmak için yapılır. Dudak dolgusu yaparken kişinin dudak yapısı, yaşı, dudak ve burun arasındaki bölgenin mesafesi, kişinin isteği, zevki vb gibi faktörler göz önüne alınır.

Dolgu işlemi sonrasında uygulama akşamında veya ertesi günü olan ağrı iğnenin tahrişinden ve dolgunun bölgesel fazla miktarda yapılmasından dokuda ki gerilim kaynaklı olabilir ve 2 gün içinde geçer. Gerilime bağlı ağrı çok nadiren 3-4.güne de sarkabilir. Burada işlem sonrası dayanılmaz ağrı olması önemlidir ve mutlaka doktorunuzun haberdar edilmesi gerekebilir.

  • Kalıcı dolgu malzemeleri ise kendi arasında; vücudumuzdan elde edilen , başka canlılardan elde edilen ve sentetik olarak üçe ayrılır.
  • En sık kullanılan ürünler ortalama 9-12 ay arası kalan geçici dolgu malzemeleridir.
  • İdeal dolgu malzemesi; çok pahalı olmamalı, kanserojen olmamalı, vücuda uyumlu olmalı, alerjik reaksiyona yol açmamalı ve uzun ömürlü olmalıdır.
  • Hyaluronik asit ile dudak, kaz ayağı, kaş arası, burun kenarı olukları gibi bölgelerin geçici dolgusu yapılabilir.

Sinirler ve damarlar basınca oldukça duyarlıdırlar ve bu yapılara yakın enjeksiyonlar yüksek seviyeli ağrıya neden olurlar. Beraberlerinde dokularda renk değişiklikleri olması damarsal, bölgesel uyuşukluk, karıncalanma gibi hislerin olması sinirsel baskıya işaret olabilir. Dolguların hızla eritilmesi ve bölgesel ısı artworkırıcı uygulamalar faydalı olabilir. Tüm bu müdahaleleri doktorunuzun yapması en doğru yaklaşım olacaktır. Yüze veya vücudun herhangi bir bölgesinde hacim sorunlarını azaltma amacıyla zaman içinde çokay değişik ürünler üretilmiş ve denenmiştir. Sonuç olarak gelinen noktada en sorunsuz işlemlerin eriyebilen, geçici ürünler olduğu tüm dünyada kabul görmüştür. Bu eriyebilen hacim vericiler arasında da hyaluronik asit içerenler hatta bunlardan da kendinden çapraz bağlı olanlar yani içeriğinde protein içermeyenler ön plana çıkmıştır.

Dolgu yapılan dişin ağrıması normal mi?

Daha sonra dolgu yapılır. Aynı yanlışlıkla derinden kesilmiş bir tırnakta olduğu gibi dolgunuzdan sonra uyuşukluk geçtikten sonra bir ağrı oluşması normaldir. Bu ağrının ve hassasiyetin 20 gün içinde geçmesi gerekir. Eğer geçmez ise dişinize kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

Bunların içerisinde tüm dünyada en yaygın olan ve en güvenilir olanı “hyaluronik asit” türevleridir. Otolog dolgular vücudun kendisine ait dokuların kullanıldığı dolgulardır. Kendi yağ dokunuz uyluklarınızdan, kalçalarınızdan veya karnınızdan cerrahi olarak çıkarılır, işlenir, daha sonra enjekte edilir. Bu işlem iki cerrahi prosedür gerektirir (biri yağı çıkarmak, diğeri enjekte etmek için).

Yüz Dolgusu İşleminin Ücreti Ne Kadar?

İşlem öncesi ve sonrası buz uygulanması ise dolgunun kristalize olması, sertleşmesine neden olabileceği için pek de tercih etmeyiz. Uygun süre beklendikten sonra masaj ile dolgunun dağıtılması dolgunun tüm dudağa eşit şekilde yayılmasını sağlar. Akabinde dudak kontürü için dudak çizgilerine de bir miktar dolgu enjekte edilir. Çevre doku yüzün açısının genişlemesi kontrol altına alınarak sıkılaştırılır. Yanak / Elmacık dolgusu tekniği yanak bölgesini dolgunlaştırmak ve yanakları konturlamak için medikal estetikte kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Yanak / Elmacık dermal dolgu malzemeleri, yüzü yukarıya çekerek yüzün genç görünmesine yardımcı olur.

Ben kliniğimde kendinden çapraz bağlı hyaluronik asit dolgularını tercih ediyor kalıcı dolguları uygulamıyor ve önermiyorum. Örneğin bazı insanlar, burun ucu sarkıklığından ve düşüklüğünden şikayetçidirler. Bu şikayetin sebebi ise çoğunlukla septum kıkırdağı ve burun ucuna üst dudağın iç kısmından bağlı olan kaslardır. Bu kaslar burun uç kısmının aşağıya doğru çekilmesine sebep olur. Bazı insanlarda ise gülümseyince veya konuşurken bu çekilme daha fazla olur.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Özellikle fazla miktarda aynı bölgeye dolgu yapılması o bölgede potansiyel boşluklar oluşturarak ilerleyen zamanlarda kistler ve apse benzeri kapalı alan enfeksiyonları gözlendi. Bu gibi durumlara yaklaşım yine enfekte ise antibiyotik tedavisi sonrası boşaltma veya hyaluronidaz ile eritme şeklinde olmaktadır. Dolgu uygulaması iğneyle yapıldığı için ve hacim verici etkisiyle dokuda gerilim yarattığı için ağrı reseptörlerini uyarır. O nedenle uyuşturucu kremler, uyuşturucu enjeksiyonlar sonrası yapılırsa daha konforlu olabilir.

Sorun kaslardan kaynaklanıyorsa eğer tabi ki tahmin edeceğiniz gibi Botulınum Toksını ile bu çekilmelerin önüne geçmek mümkün. Toksın ile kas hareketleri baskılanırken yine aynı mekanizmadan elde edilen gevşeme sayesinde burun ucu 10-15° kadar yukarı kaldırılabilir. Botulınum Toksını uygulamasından sonra yine toksinin etkinliğinin yerleşmesi için geçmesi gereken 2 hafta içinde burun ucundaki düşüklüğünün hafiflediği ya da ortadan kalktığı izlenir. Sonuç hastanın istediği gibi olursa four-6 ayda bir uygulama yapılır.

Yüz dolgusu kaç yıl gider?

Yüz dolgusu ne kadar dayanır? Merhabalar Ayten Hanım. Hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinin kalıcılığı ortalama 8-12 ay kadardır. Bu süre enjeksiyon yapılan bölgeye göre de değişiklik gösterebilir.

Oluşan bu renk değişiminin giderilmesi bir iki ay alabilir. Dolgular uzman bir kişi tarafından kullanılmadığında, cilt hücrelerinin ölmesi ya da sinir felci gözlenebilir. Bütün bu olası yan etkilerin oluşma riskini en aza indirgemek için dolgunun deneyimli bir uzman doktor (sertifikalı bir dermatolog ya da plastik cerrah) tarafından uygulanması çokay önemlidir.

Bazı kişilerde şişlik ya da cilt altında küçük yumrular hissedilir. Çok ender vakalarda, oluşan bu küçük yumrular kalıcı olabilir. Çokay yüzeysel olarak yapılan enjeksiyonlarda Tyndall etkisi olarak bilinen mavimsi bir cilt rengi oluşabilir.

Dudak dolgusu için genelde hyaluronik asit dolguları kullanılır. Dudak dolgusu yaklaşık 5 dakika sürebilecek bir işlemdir. Uygulama öncesinde lokal anestezik bir krem sürülür. Sonrasında ise buz ve masaj ile dolgunun uygun yere dağılması sağlanır. Ancak bazı kişilerde dolguların, alerjik reaksiyon oluşturma riski vardır.

Laboratuvarda yapılan ek yağ saflaştırma aşamaları maliyetli ve zaman alıcı olabilir. Sonuçlar yarı kalıcı olabilir ancak zaman içinde bir dizi enjeksiyona ihtiyacınız olabilir. 10 yıl önce ülkemize girmeye başlayan hyaluronik asit dolgularının bazı formlarında bu gibi sorunlara neden olanları ile karşılaştık.