Göz Altı Işık Dolgusu

Dolgu uygulaması ile nispeten çukur kalan alanları doldurup yükselterek göz altı torbaları ile aralarındaki seviye farkını ortadan kaldırıyoruz. Daha eşit bir yüzey elde edildiğinde ise ışığın göz çevresinden yansıması daha pürüzsüz daha eşit oluyor, gölgede kalan alanlar azalıyor. Yani uyguladığımız madde bu bölgede bir parlaklık bir renk değişimi veya doku düzeyinde bir ışıltı oluşturmuyor. Biz yüzeyin engebeli fiziksel özelliklerini değiştirerek o yüzeyin ışık/gölge dağılımını geliştiriyoruz. Yapılan bu teknikte hyaluronik asit kullanıldığı için uzun zaman etkisini yitirmeyen sonuçlar alınmaktadır. Göz altı ışık dolgusu hyaluronik asit ile yapıldığından en az 1,5 yıl etkisi sürer. Kişisel faktörlere bağlı olarak 3 yıl sonra dahi etkisini koruduğu kişiler vardır.

Uygulamada damar içi enjeksiyon ihtimalinin önüne geçmek için ucu sivri olmayan esnek bir kanül kullanıyoruz. Kanül dokudan her geçişinde çokay küçük hacimler bırakacak şekilde dolguyu dokuya dağıtıyor. Dolgu bu şekilde dağıtılmadığı takdirde doğal bir sonuç elde edebilmek mümkün değil. Yapılan diğer dolgu tekniklerine göre farklılıklar göstermektedir. Bu teknik ile derinin altına değil de kemiğin üstüne uygulanır. Dolgu yapılırken ışık dolgusu yavaş, yavaş verilmesi gerekir.

Göz Altı Morluklarına Karşı Işık Dolgusu

  • Genellikle göz önünde olan insanlar tarafından tercih edilen göz altı ışık dolgusu oldukça etkili bir uygulamadır.
  • Bazı durumlarda, gözlerin altındaki yağın / cildin alınması gözlerin daha oyuk görünmesine yol açıp gözlerin genel görünümünü kötüleştirebilir.
  • Gözaltındaki mor halkalar nedeniyle, fazla kırışığı olmayan genç bir kadın bile olduğundan çokay daha yaşlı ve yorgun görünebiliyor.
  • Göz altı morlukları tedavisi için dermal dolgulara bir alternatif olarak, vücudun başka bir bölümünden yağ transferi herhangi bir çukuru doldurmak için kullanılabilir.

Her ışık dolgusu uygulama tekrarından sonra bu süre uzar. Göz çevresini gençleştirmek için uygulanan gözaltı ışık dolgusunun etkisi eight-12 aya kadar sürer. Bu tedaviden sonra kişinin hassasiyetine bağlı olarak iğne yerleri hafif acıyabilir ancak ertesi gün işlemle ilgili hiçbir hassasiyet ya da iz kalmaz. Göz altı ışık dolgusunun etkisi kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 1 ila 1.5 yıl devam eder.

yıl boyunca bile hala etkisini gören kişiler de bulunmaktadır. Göz altlarında hareket olanağı da kısıtlı olduğu için dudak dolgusu gibi dolgulara göre etkisi daha kalıcıdır. Düzenli göz altı ışık dolgusu yaptıran kişilerde kalıcılık büyük oranda artmaktadır.

Göz Altı Torbaları Ve Morluk

Bu bölgedeki deri çokay ince olduğu için, özellikle açık tenli kişilerde cilt altı damarlar kolaylıkla görünür ve morluk olarak karşımıza çıkar. Bazı kişilerde özellikle esmer cilt tonu olanlarda hiperpigmentasyon nedeni ile koyu halkalar oluşabilir. Aynı zamanda lenf dolaşımının az olduğu bir bölge olmasından dolayı, yanlış ürün seçimleri ve fazla miktar uygulamaları ile kolaylıkla göz altı şişlikleri gelişebilir. Yüz dolgu maddeleri aynı zamanda dudaklara daha dolgun, daha duyusal bir görünüm katmak için de kullanılır. Hastaya bağlı olarak, Restylane gibi enjekte edilebilir dolgu maddeleri göz altındaki koyu halkaların görünümünü iyileştirmek için kullanılabilir. Restylane veya Juvederm gibi yüz dolgu maddeleri, acil, uzun süreli doğal sonuçlar ve minimum kesinti ile plastik cerrahiden kaçınmanıza veya ertelemenize yardımcı olabilir.

Ankara göz altı ışık dolgusu için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için kliniğimizi arayabilirsiniz. Göz altı dolgu uygulaması göz çevresi estetiğindeki seçeneklerden sadece birisi. Bilinçli bir hasta iyi pazarlanıyor diye bir seçeneğe odaklanıp profesyonel görüşleri göz ardı etmemeli. Plastik cerrahınıza başvurduğunuzda onun size söyleyeceklerini dikkatlice dinleyin. Bazen göz kapağı yüzeyinin sıkılaştırılması bazen alt göz kapağı ameliyatı ile torbaların, kas gevşekliğinin ve deri fazlasının tedavisi gerekebilir. Bu nedenle dolgu hiçbir zaman olmadığı gibi göz altında da cerrahi tedavinin bir alternatifi değildir. İşlem uygulaması; Özel bir hyalüronik asit bazlı typeülü içeren dolgunun, gözaltına çok ince iğnelerle enjeksiyonuyla uygulanır.

Bu teknik derinin altına değil kemiğin üst kısmına uygulanır. Göz altına dolgu yapılırken, ışık dolgusu yavaş yavaş enjekte edilmelidir. Uygulamadan önce kişinin göz çevresine anestezik krem sürüldüğü için işlem boyunca hastalar acı hissetmez. Göz altı ışık dolgusu hem kadınlara hem de erkeklere uygun bir işlemdir. Güzellik uygulamaları son zamanlarda sıkça tercih ediliyor.

Ayrıca bu bölge için dolgunun çokay olmasını değil yeterince olmasını isteriz. O nedenle az yapılması üzerine biraz daha yapılabilmesini sağlarken çok yapılması göz altı torbalanmış bir görüntüye neden olur. Bu sebeplerle yeterli yapılması için birden fazla ziyaretiniz arzu edilen sonuca ulaşmayı sağlayacaktır. Gözaltı ışık dolgusu özellikle gözaltı morluk ve çukurundan rahatsızlık duyan hastalar için idealdir. Bunun dışında göz altı derisinin yapılanmasını da sağladığı için göz çevresinin gençleştirilmesi amacıyla da kullanılabilir. Uygulama 18 yaşını geçen ve işleme engel olan ciddi sağlık sorunları olmayan kişilere güvenle yapılabilir.

Yüzümüzde en çok göze çarpan bölümlerden bir tanesi göz etrafıdır. Göz altı olukları ve morlukları kişileri yorgun ve yaşlı gösteren sorunlardır. Buradaki oluklar yapısal olmakla birlikte yaş ilerledikçe, kemik doku desteğinin kaybı ile daha da belirginleşir. Bu bölge çukur olduğu için gölgede kalır ve daha da koyu gözükür.

Özellikle neştersiz, bıçaksız uygulamalar elbette bizler için çokay daha uygulanabilir ve kolay. Ben de göz altı morluklarından çok çeken bir insan olarak, sizlere ışık dolgusu uygulaması tecrübelerimi aktarmak istedim. Dr. Güray’ın uygulamasında kullandığı dolgu maddelerinin çoğu hiyalüronik asit esaslı dolgu maddeleri. Bunlar cildimizde ve eklemlerimizde bulunan doğal bir ürün olan hiyalüronik asitten oluşur. Ürün kalıcı değildir ve enjekte edildiği yere bağlı olarak ve HA dolgu maddesinin türüne göre 6 aydan daha uzun sürebilir. Bu ürünlerle ilgili en iyi nokta, hastanın sonuçlardan memnun olmadığı durumlarda geri dönüşümünün mümkün olmasıdır. Doktorlar, ikinci bir görüş için hastasını görür ve hasta cildinde dolgu maddesinin görünür nodüllerine sahip olabilir.

Işık dolgusu sonrası nelere dikkat edilmeli?

Göz altı ışık dolgusunun ardından ilk 72 saat dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:Sıcak duş alınmamalı,
Sauna, hamam, solaryuma girilmemeli,
Ağır sporlardan kaçınılmalı,
Kan sulandırıcı gıdalar ve ilaçlar; yüksek oranda kafein, şeker, sodyum alınmamalıdır.

Göz altı ışık dolgusu ücretleri kullanılacak dolgu miktarına ve markasına, doktorunuzun tecrübesine göre değişmektedir. Sıklıkla daha önce dimension ışık dolgusu yapılmadıysa toplam 1 ml dolgu ile başlanır ve kontrollerinizde gerekiyorsa daha fazla dolgu uygulanır. Öncelikle işlemi öğrenmeniz ve bu bölgede nasıl bir değişiklik olduğunu görmeniz istenir.

Bu, dolgu maddesinin uygun doku düzlemlerinde yeterince derine enjekte edilmediği durumlarda olabilir. Bu bir HA ürünü ile gerçekleştiğinde, doldurma maddesini parçalamak için bir enzim enjekte ederek ürünü “çıkartma” seçeneğine sahibiz. Enzim güvenlidir ve tıpkı hastanın sahip olduğu orijinal dolgu prosedüründe olduğu gibi klinikte uygulanabilir. Teosyal Redensity 2 bu bölge için üretilmiş özel bir dolgudur. Bu dolgunun özelliği su gibi akışkan olması ve göz altı morluğunu azaltıcı öğeler içermesidir. Çünkü normalde yüz için kullanılan diğer dolgular daha kıvamlıdır. Bu yüzden bu dolguların göz altına uygulanması o bölgede topaklanma ya da düzensizlik oluşturma potansiyelini barındırır.

Işık dolgusu ise çokay akışkan olduğu için göz altı çukurunu doldurur ve dolgu dışarıdan belli olmaz. Göz altında etkili bir sonuç elde etmek için nispeten yüksek hacimlere çıkmak gerekiyor. Yüksek hacimler tipik olarak komplikasyonlara çok daha açık ve de uygulayıcı kişinin oldukça tecrübeli ve ne yaptığını biliyor olması gerekli. Daha yüksek hacimlerde ise dolgunun bir alanda göllenmesi ile tümsekler ve görünür düzensizlikler oluşabiliyor.