Şakak Dolgusu

Yaşlanma belirtilerinde belirgin olarak ortaya çıkan bölgelerin başında, yüzün ve gözlerin iki yanında bulunan şakaklar gelir. Yaşlanma süreci bu bölgede hacim ve doku kaybına yol açar, ciltte yaşanan doku kaybı sebebiyle şakaklarda çökmeler gözlenir. Yaşımızı ele veren bu değişim şakak dolgusu ile ameliyatsız olarak çözüme kavuşturulabilir. Şakakları yeniden şekillendirmek ve eski hacmini geri kazandırmak için dermal dolgu enjeksiyonlarından faydalanılır. İşlem öncesi uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezik etkili krem sürülür.

Dolgu maddesi olarak vizkositesi, kalınlığı ve uzun ömürlü olması sebebiyle dermal dolgu maddeleri tercih edilir. Dermal dolgu aynı zamanda vücutta doğal olarak bulunan maddeden yapılan bir jeldir. Bölgeyi yeniden şekillendirmek ve eski görünümünü sağlamak için kullanılır. Yapılan uygulamada dikkat edilmesi gereken nokta şakak bölgesinin elmacık kemikleri ile orantılı olması yanında genel görünüm itibari ile de yüz ile uyumlu olmasıdır. Birçok dermal dolgu maddesi, ciltte doğal olarak bulunan bir maddeden oluşan temiz bir jelden yapılır.

Hyaluronik asit su tutma özelliği ile de cildinizin nemli kalmasını sağladığı gibi genç insan yüzündeki best sıklık seviyesinin korunmasında da rol oynar. Ciltte bulunan hyaluronik asidin zararlı kimyasallarla savaşarak antioksidan görevini ihtiva ettiği de bilinmektedir. Aynı zamanda FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ) tarafından da onaylı bir dolgu maddesidir. Şakak bölgesi dolgusu bulunduğu konum itibari ile ciddi dikkat isteyen bir uygulamadır.

Herhangi bir şişlik varsa, bu şakak dolgusundan sonraki 2-three günü içinde çözülecektir. Şakakların estetik tedavisi zordur çünkü bu bölgedeki doku incedir ve enjeksiyondan sonra düzensizlik gösterme eğilimindedir. Zamanla şakaklarda oluşan çökme, yüz simetrisini bozar ve yüze sağlıksız bir görünüm verir. İşte bu alana yapılacak dolgudaki amaç şakak bölgesindeki hacim kaybını yerine koymaktır. Kaş lateralindeki ve üst göz kapağı lateralindeki sarkma toparlar. Çünkü best yüz görünümünde şakaklar dolgun ve geniş, çene ise ince ve yeterli sivriliktedir.

Aşk & İlişkiler

Şakaklarınız zamanla; oyuk veya çukur bir görünüme bürünerek yorgun veya hasta görünmenize sebep olabilir. Tekrarlayan göz hareketleri, göz çevresindeki kırışıklıklara neden olarak yüzün bu kısmını daha yaşlı gösterebilir. Şakak dolgusu enjeksiyonları, kaybedilen volumü geri kazandırarak, yüz simetrisinize denge kazandırır.

Çünkü bu bölgede bulunan dokuların ince olmasından kaynaklı uygulama sonrası düzensizlik gösterebilmektedir. Uygulamanın konusunda uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Yaşlanma ile birlikte şakaklarda destek doku azalmakta bu alan konkav görünmekte. Şakağın anatomik olarak ön sınırını yapan göz dışı kemiği daha belirgin hale gelmekte. Bu alandaki değişim kaşın en dış kısmını dışarı doğru çekmektedir. Şakaklarda uygulanan dolgu maddesi ise hyaluronik asit içeren dolgulardır. Diğer dolgu çeşitleri daha çokay kırışıklık ve mimik problemlerini düzeltme amaçlı kullanılan dolgulardır.

Şakaklardaki basıklık, göz çevresindeki kırışıklıkları daha belirgin hale getirir; gözkapaklarının yandan sarkmasına neden olur. Tipik olarak bu süreç 20’li yaşların ortalarında başlar ve 40’lı yaşlarda daha belirgin hale gelecektir. Düzenli egzersiz yapar, iyi beslenir ve koşarsanız, yaşlanma sürecinin ve şakak bölgenizin çukurluğunun daha da şiddetlenmesi mümkündür. Bu değişiklikler ‘yer fıstığına’ benzeyen bir görünüme neden olabilir – geniş bir alın, dar şakaklar ve dar yanaklar. Ama bir çözüm var; şakaklarınızdaki hacim, hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddeleri kullanılarak değiştirilebilir. Şakaklar üst yüzün kenarında, gözlerin hemen yanında yer alır. Şakaklardaki boşluklar, yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır.

Şakak Dolgusu Neden Yapılır?

Göz kenarlarında yer alan şakaklar, yüzün yaşlanma belirtilerini ilk gösteren bölgelerinden biridir. Ancak, hastalar genellikle yüz gençleşmesi istediklerinde göz ardı ederler. Şakak derisi yaşla incelme eğilimindedir, oyuk/çökmüş bir görünüm alabilir.

Tedaviden sonra birçok hasta yüzünün daha genç göründüğünü fark edebilmektedir. Yaşlanma belirtileri yüzümüzde yaşanan değişimlerle kendini gösterir! Bazen zamanla yüz düzensiz kilo alırken bazen de zayıflar, her ne olursa olsun zamanın ve çevresel faktörlerin etkisiyle yaşlanma belirtileri ortaya çıkar.

Dermal dolgu maddeleri viskozite, kalınlık ve uzun ömürlülük ile değişir. Göz bölgeniz ve şakak alanınız gibi cildinizin ince ve pürüzsüzlüğünün kritik olduğu alanlarda daha ince dolgu maddelerinin kullanımı tercih edilir.

  • Yaşlanma sürecinde hepimiz şakaklarımızdan hacim kaybediyoruz.
  • Üst göz kapaklarında ve kaşlarda meydana gelen sarkmaları onarır.
  • Zamanla çöken şakaklara yapılacak dolgu ile genç ve sağlıklı bir görünüm elde etmek mümkündür.
  • Yaşlanma ile birlikte kemik dokuda kayıp, kas tonusunda ve hacminde azalma, yağ dokuda erime ve ciltte incelme oluşarak şakak bölgesinde çökük görünüme neden olur.
  • Gözlerinin yanında bulunan kemiklerin belirginliğini gidereceği için, bakışlara daha canlılık ve derinlik katar.
  • Şakaklar yaşlanmanın ilk başladığı ve gözden kaçırılabilen yüz bölgelerindendir.

Ayrıca birçokay hasta, bu bölgeye doğru uzanan “kaz ayakları” kırışıklıklarına sahiptir. Dermal dolgu maddesi enjeksiyonları, şakaklarda kaybedilen hacmi geri kazandırmak ve kırışıklıkları doldurmak için kullanılabilir. Şakak dolgu tedavisinde mümkün olan en az miktarda morluk oluşması hedeflenir. Dolgu enjeksiyonları yüzeysel olarak yayıldığı için damarlara ya da arter duvarlara temas etme riski düşük olur. Dermal dolgu maddelerinin çoğu, şakak dolgu işleminiz sırasında acı oluşma riskini önemli ölçüde azaltacak bir lokal anestezi ile uygulanır. Bu lokal anestezi, şakak bölgesini uyuşturur; bu sayede dolgu maddesi enjeksiyonu sırasında minimal rahatsızlık hissedilir.

Şakaklar için dermal dolgu tedavisi ince uçlu iğneler kullanılarak enjeksiyon tekniği ile yapılabilir. Yüksek oranda seyreltilmiş hyalüronik asit enjekte edilebilir. Bu dolgu malzemesinin fiziksel özellikleri, dolgu maddesini geleneksel enjeksiyon uygulamalarıyla mümkün olmayan şekilde dağıtır.

Şakağa yapılan uygulamanın en büyük avantajlarından biri dolgunun etkisinin hemen ortaya çıkması ve işlemden hemen sonra regular hayata geri dönülebilmesidir. Yaşla birlikte ,çukur kemik tabanında çökme,derialtı yağ dokusunda erime,deride sarkma ve incelme olur. Zamanla şakakta bu değişikliklerle konkav bir görüntü olur, çukurun ön sınırını oluşturan göz dış kemiği daha belirgin bir hale gelir. Şakak kaşın dış 1/three kısmını desteklediği için yaşlanma ile karşıdan görünümde kaşın dış kısımı görünmez.

Sonuç olarak, bu modifiye teknik ile sonuç daha öngörülebilir şekilde pürüzsüzdür ve vasıflı ellerde, komplikasyonların düşük bir insidansı vardır. Temporal bölgeye uygulanan dolgu maddeleri de diğer yüz bölgelerinde olduğu gibi hyaluronik asit içeriklidir. Bu bölgede temporal arter bulunduğu için uygulamayı mutlaka iyi bir anatomi bilgisine sahip uzman bir doktorun yapması gerekir. Alın çizgilerine dolgu uygulanması çizgilerin botoks ile giderilemeyeceği yollarda tercih edilmelidir.

dakika bekletildikten antiseptik solüsyonla dezenfekte edilip işleme geçilir. Uygulama yapılacak olan alanlara uygun dozlarda dolgu malzemesi ince bir iğne ile dik ve direkt olarak enjekte edilir.