Sakal Ekimi

Sakal ekiminin saç ekiminden çok farkı bulunmadığını, bu aşamalardan kolayca anlamak mümkün. Bunun dışında, sakal ekimi yanında bıyık ekimi de aynı kategoride değerlendirilir. Bu bağlamda bıyık ekimi ve sakal ekimi prosedürleri de benzerlik gösterir. Sakal ekimi yaptıracak kişi aynı zamanda saç ekimi de yaptıracak ise, hastanın titizlikte değerlendirilmesi gerekir. Donör sahada bulunan saç kökleri detaylıca incelenmelidir. Bu bölgeden alınan kıl köklerinin hem saç için, hem de sakal için kullanılacağı hesaplanarak, buna uygun bir planlama yapılmalıdır.

Bölge temizlenir ancak kıl köklerinin görülmesinin kolaylaştırılması için kirli sakal bırakılır. Ekim işleminden sonra gerçekleşen şokay dökülmeye kadar bölgenin jiletle tıraş edilmesi yasaktır. Yapılacak tıraş, tıraş makinesi ile yapılmalıdır ve en azından dört – altı ay boyunca kirli sakal bırakılmalıdır. Altıncı aydan itibaren ise jiletle tıraş olunmasında herhangi bir sakınca yoktur. Diğer yandan tıpkı saç ekimi gibi sakal ekimi de lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bu yüzden sağlık durumu anesteziye uygun olmayan insanlar için farklı çözümler denenmesi tavsiye edilir.

Sakal Ekimi Nedir?

Kıl köklerinin kayıpsız bir şekilde nakli gerekir. Sakal ekimi bilgi ve özel deneyim gerektiren bir uygulamadır. Bunu dikkate alarak sakal ekimi yaptırmak isteyenler mutlaka bir uzmandan destek almalıdır.

Burtom Laboratuvarları

Ancak hastalar için sakal ekimi fiyatlarından çok bunun sonuçları daha önemlidir. Ekimden sonra sakalın doğal görünmesi hastalar için mutluluk vericidir. Sakal ekimi yapıldıktan sonra saç ekiminde olduğu gibi yaklaşık 2 hafta süresince sakal kıllarında dökülmeler olur. Sadece sakal bölgesinde ekilen kıllar kırılarak dökülür. Sakalların yeniden uzama sürecine girmesi 4-8 ay içinde gerçekleşir. Bu sürede sakal ekiminin etkisi de gözle görülür bir şekilde ortaya çıkar. Sakal ekimi operasyonlarından önce bölgenin daha iyi görülebilmesi amacıyla sakallar kesilir.

Kıl köklerine zarar verilmeden, heba edilmeden ekim gerçekleştirilmelidir. Ayrıca kıl köklerinin sakala uygun olanı sakal ekimine, saç için olanları da saç ekiminde kullanılmalıdır. Kıl köklerinin renk ayrımı da doğru yapılarak, saç ve sakal ekimi aynı anda yapılabilir. Sakal ekiminde fiyatları belirleyen unsurların başında bölgeye ekilecek olan kıl köklerinin sayısı gelir. Kıl kökü sayısı ile fiyatlar arasında doğru orantı vardır. Sakal Ekimi Eğer ekim için kullanılacak kıl kökü az olursa, sakal ekim fiyatları da azalır. Bunun dışında sakal ekimini yapacak merkezin, uzmanın ve ekibin deneyimi, donanımı da fiyatlandırmada etkili olur.

Detaylı Bilgi Ve Randevu Için Formu Doldurun, Sizi Arayalım!

Hastalar bu dönemde ekilen sakal köklerinin %50-80’9 kadar kayıp yaşayabilirler. Ay itibariyle bu ekilen saçlar tekrardan çıkmaya ve uzamaya başlayacaktır. Aşağıdaki grafikte süreç ayrıntılı olarak görülmektedir. Kıl kökleri boyun ya da enseden alındığında hiç bekletilmeden ekim yerine nakledilmelidir. Bunlar bekletilirse oksijensiz kalacakları için işlevlerini kaybederler yani ölürler. Özellikle donör sahadaki kıl kökleri sınırlı olan kişiler için bu çokay önemlidir.

Sadece bıyık bölgesine ekim yapılacağında kök arasında ekim yeterli olmaktadır. Sakal ekimi kıl kökü alınan alan ertesi gün yıkandığında belirgin bir sorun olmaz ama 1-2 hafta pembemsi bir görünüm oluşur. Vücuttan alınınması halinde özelliksiz kıllar olduğu için önem arzetmez. Enseden alınması durumunda alındığı kök sayısı kadar seyrelme olur.

Yoğun sakal sebebiyle güzel görünmeyen bu alanlardan kök alımı, alanda kalıcı epilasyon sağladığı için ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Bu sebeple genellikle sakal ekimde çok sık sakala ihtiyaç duyulmaz. Bölgesel sakal kaybı varsa bu durumda civardaki sakal sıklığında ekim planlanarak çevreyle uyumlu hale getirilir. Tam köse birinde bıyık ve çene bölgesine four hundred er kök, favori bölgelerine 100 er kök toplamda one thousand kök belirgin derecede seyrek olsa da anlamlı görünüm değişikliği sağlar. Genellikle 3000 kök civarında sakal ekimi tatmin edici sonuç verir.

  • Ne kadar kök varsa ve ekilecekse, kanalın sayısı da aynı olmak zorundadır.
  • Kişinin sakalının, bıyığının çıkış yönü dikkate alınarak ekim tamamlanır.
  • Üstelik bu konuda çok fazla deneyime sahip olduğumuzdan, operasyon zorlayıcı olmamakta.
  • Fue sistemine göre köklerin sakal ve bıyık bölgelerine yerleştirilmesi gerekiyor.

Bölgesel ekim yapılacaksa, ekim sıklığı ve vücudun hangi bölgesinden kılların alınacağı gibi hususlar da uygulamadan önce net bir şekilde belirlenmelidir. İstenmeyen sonuçların yaşanmaması için gerekli tüm incelemelerin yapılması ve uzman bir hekim tarafından uygulamanın gerçekleştirilmesi şarttır. Operasyonsonrasında kişinin işe dönüşü 1 haftayı bulabilmektedir. Bu dönemde cilt iyileşmiş, sakallar çıkmış ve şekillenmiş, şişkinlik inmiş ve kızarıklık azalmış olacaktır. 2-3.Haftaya kadar süreç hastayı memnun eden, etraftan olumlu geri dönüş duyan ve yaptırmakla doğru karar verdiği bir dönem olacaktır. Ancak bu dönem sonrası belli bir süreliğinesakal ekimi yapılan bölgede, ekilen saç kökleri geçici bir dönemlisine dökülme periyoduna girecektir.

Sakal ve bıyık ekimi sakalda bölgeselaçılmalar olan yerlere uygulandığı gibi geçirilen kaza sonucu oluşan yara izlerine de sakalekimi yapılır. Yara izlerini dahi kamufle edebilen sakal ekimi, köselik halinde dahi sonuç vermekte ve psikolojik sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir. FUE yönteminde çokay ince iğnelerle alınan kıl kökleri aynı anda ciltte herhangi bir kesi oluşturulmadan, delikler açılarak içine yerleştirilir. Ekim süresi daha kısa olduğu için köklerin hava ile temas ederek ölmesi de engellenmiş olur. Bu yüzden FUE yöntemi sakal ekimi için daha uygun kabul edilir. İstanbul sakal ve bıyık ekimi işlemleri başarılı olarak yapıldıktan sonra bunun sonuç vermesi çokay uzun bir zaman almaz. Belli aşamaların sırasıyla gerçekleştiğini söylemek lazım.